Włącz myślenie Wyłącz rutynę – 25 lipca Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Bezpieczeństwo na drodze dotyczy w takim samym stopniu kierowców, pieszych czy rowerzystów czyli każdego z nas. W ostatnim czasie w Polsce wzrosła liczba wypadków. Jak mamy zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich dzieci i innych uczestników ruchu? Włącz myślenie Wyłącz rutynę – 25 lipca Dzień Bezpiecznego Kierowcy to dzień, kiedy warto się zastanowić nad swoi zachowaniem w ruchu drogowym.

Przede wszystkim zadbajmy o to na co dzień. Pamiętajmy o dostosowanie prędkości jazdy samochodem do warunków panujących na drodze. Każdy z kierowców o tym wie a jednak wypadki i tak się zdarzają. 

Adam, wiek 45 lat, kierowca z 27-letnim stażem. Liczna mandatów 0.

Pan Adam jak co dzień rano pojechał do pracy ale w tym dniu do pracy nie dotarł. Codziennie jechał do pracy tą samą trasą, znał już ją na pamięć. Nieraz śmiał się że z zamkniętymi oczami może omijać dziury w drodze. Tym razem spieszył się ponieważ zaspał do pracy a z samego rana miał umówione spotkanie z szefem. Na drodze panował mały ruch więc 60 km/h to nie problem przy małym ruchu oraz  przy ograniczeniu do 40km/h. Niestety 20km/h robi dużą różnice ponieważ długość hamowania wzrasta. Pan Adam nie zdążył wyhamować przed przejściem dla pieszych a żeby ominąć przechodów gwałtownie skręcił w lewo co skutkowało wjechaniem na chodnik i uderzeniem w przyległy do ulicy płot. Pan Adam nie zauważał na chodniku Pani Ani która akurat wracała z dyżuru  w szpitalu, gdzie pracuje jako pielęgniarka.

Skutek zwiększenia prędkości o 20km/h:

Dla Pana Adama:

2 tygodniowy pobyt w szpitalu z uwagi na uderzenie głową o kierownicę, samochód Pana Adama został rozbity, wartość napraw przewyższa  wartość pojazdy.

Dla Pani Ani:

Kilkutygodniowy pobyt w szpitalu z uwagi na złamanie obu nóg, złamanie ręki, wstrząs mózgu oraz obrażenia wewnętrzne. Potem kilkumiesięczna rehabilitacja.

Czy do tego wypadku doszłoby gdyby Panu Adamowi się nie spieszyło ?

Musimy pamiętać aby uczyć dzieci bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych. Zaopatrzmy się w odblaski różnego rodzaju, zakładajmy kamizelki odblaskowe a przede wszystkim miejmy ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego. Nigdy nie wiemy czy nasze dziecko przechodząc przez pasy nie zostanie potrącone przez nierozważnego kierowcę. Nie zapomnijmy także aby nie korzystać w czasie jazdy ze swoich telefonów komórkowych.

Pani Basia wiek 30 lat, prawo jazdy – brak

Jak co dzień po pracy Pani Basia po wyjściu z pracy udała się w kierunku przystanku autobusowego. W tym tygodniu Pani Basia pracowała na drugą zmianę więc gdy wychodziła z pracy było już ciemno. Po zatrzymaniu się przed przejściem dla pieszych Pani Basia czekała na zapalenie się zielonego światła aby mogła przejść na drugą stronę ulicy. Zauważyła że po drugiej stronie ulicy zatrzymała się jej koleżanka Dorota która jest jej sąsiadką więc może podrzucić ją do domu. Panował bardzo mały ruch na drodze więc Pani Basia stwierdziła że szybko przebiegnie na drugą stronę ulicy żeby koleżanka nie musiała na nią czekać. Pani Basia nie dotarła do samochodu koleżanki. Gdy była już na środku ulicy za zakrętu wyjechał samochód który z całym impetem uderzył w Panią Basię.  Kierowcą tego samochodu był Pan Wojtek który wracał do domu z delegacji oraz zawsze prowadzi  dozwoloną prędkością

Skutek nie noszenia odblasków oraz nie dostosowania się do sygnalizacji świetlnej:

Dla Pani Basi:

Pani Basia mimo reanimacji oraz szybkiego przewiezienia do szpitala nie przeżyła tego wypadku.

Dla Pana Wojtka:

Pan Wojtek fizycznie w żaden sposób nie ucierpiał ale codziennie śni mu się wypadek oraz od tamtej pory nie usiadł za kierownicą samochodu.  

Czy do tego wypadku doszłoby gdyby Pani Basia nie przebiegała przez ulicę na czerwonym świetle?

Czy do tego wypadku doszłoby gdyby Pani Basia posiadałaby jakiś odblask a Pan Wojtek mógłby ją zauważyć i rozpocząć hamowanie ?

Pamiętajmy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje życie ale także za życie innych, chwila nie uwagi może zabrać komuś życie. Reagujmy na sytuacje na drodze. Które zagrażają życiu innych.

Z okazji dnia bezpiecznego kierowcy, który obchodzimy już 25 lipca, mamy dla Was ofertę promocyjną na ubezpieczenie komunikacyjne. Promocja obejmuje ubezpieczenia komunikacyjne zawarte od dnia dzisiejszego tj. 25.07.2018 roku do dnia 31.08.2018 roku i wynosi 10%.

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami za pomocą formularza kontaktowego, wpisując w tytule dzień bezpiecznego kierowcy. Prosimy o przesłanie przy pomocy formularza kontaktowego takich danych jak:

imie i nazwisko
pesel
adres zamieszkania
numer telefonu
adres email
Po sporządzeniu oferty, skontaktujemy się z Państwem.